iZachodniopomorskie
- twój segregator informacji

Centrum Słowian i Wikingów - program od 24 lipca

WOLIN - W sobotę ruszają Warsztaty Słowian i Wikingów

Zamiast corocznego Festiwalu Słowian i Wikingów, w wolińskim skansenie w tym roku odbędą się Warsztaty Słowian i Wikingów. Rozpoczęcie Warsztatów już w najbliższą sobotę (24.07). Poniżej prezentujemy szczegółowy program

Sobota, 24 LIPCA

10:00 – Rozpoczęcie warsztatów

10:00 – 14:00 Ciesielstwo (wykonywanie ławek i stołków)

12:00 – 14:00 – warsztaty gry na instrumentach dawnych – Dobromir Strzelczyk (instrumenty strunowe i bębny – giterna, rebek)

12:00 – 17:00 – Warsztaty jubilerskie

13:00 –Słowiańskie gotowanie dla wszystkich zainteresowanych

14:00 – Koncert muzyki dawnej

15:00 – Warsztaty taneczne

15:00 – 17.00 – warsztaty gry na instrumentach dawnych – Dobromir Strzelczyk (instrumenty dęte – flety, instrumenty stroikowe).

18:00 – Zakończenie warsztatów

Niedziela, 25 LIPCA

10:00 – Rozpoczęcie warsztatów

11:00 – 13:00 – tkanie na bardku oraz krosnach pionowych (tkaniny i kilimy)

11:00 – 14:00 – Warsztaty gry na instrumentach dawnych – Dobromir Strzelczyk ( instrumenty dęte – flety, instrumenty stoikowe).

11:00 – 17:00 – Wykonywanie form odlewniczych z wykonanych modeli woskowych

12:00 – Konkursy z nagrodami dla dzieci

13:00 – Koncert muzyki dawnej

14:00 – 18:00 – Łuczarstwo (wykonywanie Łuku, prezentacja etapów powstawania łuku)

15:00 – Warsztaty taneczne – grupa

16:00 – Wykład Rafała Jakubowskiego “Bóstwo Jelenia i Szamana Jelenia w rytualizmie ludów

Indoeuropejskich”

15.00 – 17.00 – Warsztaty gry na instrumentach dawnych – Dobromir Strzelczyk (instrumenty

strunowe i bębny -giterna, rebek).

16:00 – 18:00 – wykańczanie brzegów odzienia, nauka projektowania krajek

18:00 – Zakończenie warsztatów

Poniedziałek , 26 LIPCA

10:00 – Rozpoczęcie warsztatów

11:00 – Rozpalenie ognia przy pomocy krzesiwa

11:00 – 14:00 – Warsztaty gry na instrumentach dawnych – Dobromir Strzelczyk (instrumenty dęte – flety, instrumenty stroikowe).

11:00 – 16:00 – Warsztaty jubilerskie

11:00 – 16:00 – Wypał dziegciu metodą garnczkową

12:00 – Warsztaty witrażownictwa

13:00 – Warsztaty śpiewu archaicznego

14:00 – Warsztaty taneczne

15:00 – Gry i zabawy dla dzieci

16:00 – Tykwa w życiu codziennym w okresie wczesnego średniowiecza

15.00 – 17.00 – Warsztaty gry na instrumentach dawnych – Dobromir Strzelczyk (instrumenty strunowe i bębny – giterna, rebek).

17:00 – Koncert muzyki dawnej

18:00 – Zakończenie warsztatów

Wtorek , 27 LIPCA

10:00 – Rozpoczęcie warsztatów

10:00 – 16:00 – wypał dziegciu metodą garnczkową

11:00 – 14:00 – warsztaty gry na instrumentach dawnych – Dobromir Strzelczyk (instrumenty dęte – flety, instrumenty stroikowe).

12:00 – Wypiek pod kopułką glinianą w palenisku bułek, chleba oraz podpłomyków

13:00 – Warsztaty śpiewu archaicznego

14:00 – Warsztaty taneczne

15.00 – 17.00 – Wspólne muzykowanie – Dobromir Strzelczyk

16:00 – Konkursy z nagrodami

17:00 – Koncert muzyki dawnej

18:00 – Zakończenie warsztatów

Środa , 28 LIPCA

10:00 – Rozpoczęcie warsztatów

11.00 – 13.00 – Warsztaty – tkanie na bardku – Małgorzata Just Weaving

11:00 – 14:00 – Warsztaty gry na instrumentach dawnych – Dobromir Strzelczyk (instrumenty strunowe – giterna, rebek).

11:00 – 16:00 – Wypał dziegciu metodą garnczkową

11:00 – 17:00 – Warsztaty jubilerskie

11:00 – 17:00 – Garbowanie skóry metodą tłuszczową

13:00 – Warsztaty witrażownictwa

14:00 – Warsztaty taneczne

15:00 – Prelekcja: „Rodzanice, słowiańskie porządki losu”

15.00 – 17.00 – Wspólne muzykowanie – Dobromir Strzelczyk

16:00 – Koncert muzyki dawnej

18:00 – Zakończenie warsztatów

Czwartek, 29 LIPCA

10:00 – Rozpoczęcie warsztatów

11.00- Prelekcja: Artefakty i bohaterowie czyli jak opowieści kształtują kulturę i tradycję.

-Bajka o Żarptaku i mieczu Swaroga

11:00 – 13:00 –”Sprang – wielki nieobecny?” Warsztaty tworzenia sprangu, czyli elastycznych plecionek- Alicja Mega

12:00 – 14:00 – warsztaty gry na instrumentach dawnych – Dobromir Strzelczyk

12:00 – Słowiańskie gotowanie dla wszystkich zainteresowanych

12:00 – Wypał dziegciu z kory brzozowej – otwarcie garnków

13:00 – Warsztaty śpiewu archaicznego

14:00 – Prelekcja: „Marzanna, słowiańska bogini zimy i śmierci i jej związki z Boginią Ziemi w świetle materiałów historycznych i etnograficznych”

15:00 – Koncert muzyki dawnej

16:00 – Warsztaty taneczne

17.30 – Ptasie Opowieści – spotkanie z sokolnikiem oraz jego ptakiem

18:00 – Zakończenie warsztatów

Z przyczyn niezależnych od organizatora program może ulec zmianie.

 

Eksperymenty i doświadczenia:

Bartnik – Produkcja świec, pokaz robienia słomianej kószki

Garncarz – produkcja ceramiki oraz wypał w piecu.

Hutnik – budowa pieców dymarskich, przygotowanie rudy do wytopu oraz wytop żelaza.

Łucznik – pokaz historycznych technik wykonywania łuków i strzał.

Muzyk – warsztaty gry na instrumentach dawnych.

Podczas warsztatów archeologii eksperymentalnej codziennie odbywać się będą zajęcia z gry

na instrumentach .

Kowal – wytwarzanie przedmiotów z tzw. stali zgrzewanej i obróbka żelaza.

Tkaczka – produkcja nici z runa owczego, filcu oraz tkanie materiału na krosnach pionowych,

stemplowanie tkanin

Snycerz – rzeźbienie tabliczek woskowych oraz wykonanie czerpaków i łyżek

Skórnik – wytwarzanie przedmiotów skórzanych.

Rymarz – podstawowych technik i sposobów wykonywania artykułów rymarskich.

Powroźnik – wykonanie lin kręconych i plecionych.

Smolarz – wyrób smoły drzewnej .

Bednarz – wyrób beczek , wiader i balii.

Szklarz – demonstracja wykonania paciorków szklanych oraz prezentacja narzędzi wykorzystywanych przy ich produkcji.