iZachodniopomorskie
- twój segregator informacji

01.07.2020 Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach

1-4 lipca 2020. Impreza, dzięki której Międzyzdroje stały się miastem gwiazd. Przygotowany jest różnorodny program artystyczny. Wydarzenia skierowane są do koneserów kina, teatru, muzyki, sportu jak i do najmłodszych widzów. Kulminacją imprezy jest gala odciśnięcia dłoni artystów w Alei Gwiazd.

Pierwszy Festiwal Gwiazd odbył się w Międzyzdrojach w roku 1996. Początek dała mu myśl, która zrodziła się w głowie Waldemara Dąbrowskiego podczas pogrzebu Krzysztofa Kieślowskiego. Przyszły go żegnać tłumy. Także tłumy artystów. W szczególnym momencie stanęło razem środowisko kultury – wielu mądrych i utalentowanych ludzi w różnym wieku. W chwili, gdy ubyło kogoś ważnego z tego grona, pojawił się impuls, by podtrzymać tę więź, by poczuć siłę własnych uzdolnień, by móc, także zasmakować jeszcze jednego aspektu nie tyle wolności, co raczej normalności. W końcu – była to chęć zrobienia i przeżycia czegoś „dla”, a nie „przeciw”.

Organizatorzy pierwszej edycji Festiwalu Gwiazd postawili na nim dwie pieczątki, z nazwiskami Felliniego i Kieślowskiego, podkreślając tym samym charakter i wyznaczając poziom tej, a także następnych imprez. Drugi Festiwal odbywał się pod hasłem „Europa, Europa”, z dwoma nazwiskami na sztandarze: Wisławy Szymborskiej i Andrzeja Wajdy. Trzeci Festiwal Gwiazd wybrał sobie hasła i tematy monumentalne: Adama Mickiewicza i sztukę aktorską. Kolejne edycje przyniosły takie tematy, jak: Fryderyk Chopin i różnorodna obecność jego dzieła we współczesnej kulturze, dziejowy przełom, jakim był koniec XX wieku i początek nowego tysiąclecia, 50-lecie Teatru Telewizji, czy obchody Roku Gombrowiczowskiego.

Festiwal Gwiazd ma gromadzić indywidualności polskiej kultury – artystów i intelektualistów, którzy spotykają się ze sobą w wakacyjnej atmosferze, by choć na chwilę porzucić codzienne obowiązki i kształtować tożsamość swojego środowiska.

Koncerty, spotkania autorskie, spektakle teatralne, warsztaty teatralne dla dzieci, spotkania z aktorami, uroczysta gala odciśnięcia dłoni, sesje autografowe.

PROGRAM 2019

Międzynarodowy Dom Kultury w Międzyzdrojach (kontakty placówek kultury znajdziesz na naszej podstronie Kultura)