iZachodniopomorskie
- twój segregator informacji

Bunkry Wału Pomorskiego

Adres: ul. Południowa, Wałcz 78-600 

Tel: +48 507786104

Bunkry Wału Pomorskiego to dziś niezwykła atrakcja turystyczna dla miłoścników i pasjonatów historii, ale podczas II wojny światowej były ważnym elementem całego łańucha fortyfikacji obronnych II Rzeszy.

30 stycznia 1945 r. pod Wałcz podeszły pierwsze oddziały Armii Czerwonej. Przed sobą miały najsilniejszy odcinek Pommernstellung, czyli Wału Pomorskiego, niemieckiej linii fortyfikacyjnej utworzonej jeszcze w latach 30. ubiegłego wieku w celu obrony Pomorza Zachodniego przed ewentualnym atakiem ze strony polskiej. Fortyfikacje wału ciągnęły się na długości ponad 200 km, przeważnie jednak opierały się o naturalne przeszkody terenu. Pod Wałczem ten naturalny łańcuch obronny był dosyć dziurawy i dlatego postanowiono go w tym miejscu "załatać" potrójnym pasem umocnień, na który składały się wyjątkowo rozbudowane schrony. Najmocniejsze z nich, z obszernymi podziemiami i stanowiskami ogniowymi w kopułach pancernych, wzniesiono u wylotu szosy na Piłę (grupa "Cegielnia") oraz między jeziorami Chmiel Duży i Chmiel Mały (grupa "Marianowo") na wschód i południowy wschód od miasta.

Po wojnie schrony zostały najpierw ogołocone z większości elementów żelaznych, takich jak drzwi oraz kopuły pancerne i grube płyty osłaniające strzelnice, a następnie wiele z nich wysadzono w powietrze. To, co tuż po wojnie było kłopotliwą zawalidrogą, stało się w końcu zabytkiem przeszłości, który może zainteresować nie tylko zwolenników militariów. Rzetelną wiedzę na temat fortyfikacji można uzyskać w Muzeum Ziemi Wałeckiej, mieszczącym się w starym dworku przy ul. Pocztowej 14, które w swoich zbiorach ma również eksponaty związane z historią Wału Pomorskiego.

 Na obszarze ruin zorganizowano Skansen Grupy Warownej "Cegielnia". W towarzystwie przewodnika można zajrzeć w czeluście schronu B-Werk Ziegelei West (Cegielnia Zachód), który był potężną budowlą z kopułami pancernymi i podziemnymi chodnikami.