iZachodniopomorskie
- twój segregator informacji

Latarnia morska Kołobrzeg

Adres: Morska 1, Kołobrzeg 78-100

Tel: +48 502058870

http://www.latarnia.kolobrzeg.pl/

Latarnia daje mocne światło widoczne z prawie 30 km. W podziemiach ceglanej budowli jest bardzo ciekawe muzeum minerałów.

Znajduje się przy wejściu do kołobrzeskiego portu, stoi na prawym brzegu Parsęty.

Historia latarni w Kołobrzegu sięga XVII wieku. W czasie ostatnie wojny wysadzona została w powietrze przez niemieckich saperów, bo stanowiła dobry punkt orientacyjny dla polskich artylerzystów podczas walk w marcu 1945 roku. Po zakończeniu działań wojennych przystąpiono do budowy nowej latarni.

Wybudowano ją w nieco innym miejscu, niż lokalizacja poprzedniej, wykorzystując fundamenty zabudowań fortecznych (poprzednia latarnia stała przed fortem, obecna stoi na jego głównej platformie). Latarnia liczy teraz 26 metrów wysokości. Zasięg jej światła wynosi 29,6 km. Obecna budowla w 1981 roku przeszła kapitalny remont, zmieniono soczewkę o średnicy 50 cm na obrotowy zestaw reflektorów halogenowych. Zmieniono także drewniane schody wewnątrz wieży na metalowe.

W podziemiach latarni morskiej znajduje się interesujące muzeum minerałów. Wewnątrz ustawionych jest kilkanaście szklanych witryn. Na półkach leży kilkaset krystalicznych, ciętych i szlifowanych minerałów z całego świta. W kolekcji znajdują się także okazy krzemieni pasiastych z Iłży oraz skamieniałe drzewo.