iZachodniopomorskie
- twój segregator informacji

Latarnia morska Świnoujście

Adres: ul. Bunkrowa 1, Świnoujście 72-600 

Tel: +48 913216063

Zbudowana została u nasady falochronu wschodniego, który osłania wejście do portu.

Jej budowa trwała trzy lata a pierwszy raz zaświeciła 1 grudnia 1857 roku. Ma  wysokość 68 metrów, co w czasach jej powstawania było sporym osiągnięciem budowlanym. Do czasów współczesnych zapewnia to palmę pierwszeństwa wśród latarni polskiego wybrzeża i na Bałtyku oraz jednej z najwyższych na świecie.

Latarnia ma wieżę  centralnie usytuowaną w stosunku do trzykondygnacyjnego budynku. Pomieszczenia techniczne latarników, znajdują się w budynku od strony południowej. Wysokość wieży wynosi 64,8 m nad poziomem terenu, wzniesienie światła 68 m nad poziomem morza.

Źródłem światła jest żarówka o mocy 4,2 kW. Ze względu na trudne warunki nawigacyjne na Odrze, na południe od Świnoujścia, latarnia oprócz światła białego emituje także światło czerwone.

Muzeum Latarnictwa i Ratownictwa Morskiego umiejscowione jest w przyległym do latarni budynku. Czynne jest codziennie przez cały rok Obejrzeć tam można sporo ciekawych eksponatów, m.in. strój nurka ważący 70 kg, z butlami po 12 kg każda czy też żarówkę z latarni o mocy 4,2 kW. Przed wejściem do budynku ustawiono stare łodzie rybackie.