iZachodniopomorskie
- twój segregator informacji

Muzeum w Koszalinie

Adres: ul. Młyńska 37-39, Koszalin 72-420 

Tel: +48 943432011, +48 943432082

e-mail: sekretariat@muzeum.koszalin.pl

http://www.muzeum.koszalin.pl/

Siedzibą Muzeum jest dziewiętnastowieczny zespół młyn-kamienica, w którym znajdują się niezwykłe eksponaty opowiadające historię regionu.

Muzeum w Koszalinie jest idealnym miejscem dla wszystkich pasjonatów historii oraz miłośników sztuki i kultury ludowej. Znajdują się w nim wspaniałe eksponaty, których zadaniem jest upamiętnienia dziejów miasta i regionu. Zobaczyć tu więc można zabytki kultury pomorskiej, jemeńskiej oraz grup przesiedleńczych. Warto odwiedzić zabytkową, szachulcową zagrodę rybacką ze wsi Dąbki. Szczególną uwagę przyciągają również sztuka i rękodzieło ludowe. Piękne rzeźby o tematyce religijnej, hafty, ceramika, malarstwo, a także wspaniałe kosze wiklinowe przyciągają i cieszą wzrok każdego gościa. Oprócz zabytków kultury ludowej w Muzeum mieści się również dział sztuki dawnej znajdujący się w nowo wyremontowanych pomieszczeniach kamienicy Gellerta. Znajdują się tu piękne obrazy a także meble, które zachwycają elegancją i różnorodnością stylów z epoki baroku, empiru, biedermeieru, II połowy XIX wieku i secesji.

Jednym z najważniejszych działów Muzeum jest niewątpliwie dział historii miasta i Pomorza, którego głównym punktem jest oleodruk barwny przedstawiający panoramę Koszalina z początku XX wieku. Warto zwrócić uwagę również na zbiór fotografii przedstawiających miasto liczący około 3000 egzemplarzy zdjęć i widokówek sprzed 1945 roku. Ponadto znajdują się tu medale, odznaczenia oraz zabytki rzemieślnicze i przemysłowe.

Ciekawe zbiory stanowią również archiwalia. Są to m.in. negatywy i fotokopie dokumentów dotyczących Koszalina i regionu, prasa polonijna na Pomorzu sprzed 1945 r, kopie dokumentów osobowych polskich osadników z okresu powojennego; wspomnienia Polaków z czasu II wojny światowej i osadników w regionie koszalińskim po wojnie. Jednym z charakterystycznych elementów tych zbiorów jest Kufel porcelanowy z widokiem szkoły kadetów w Koszalinie pochodzący z początku XX, który należał do Jana Terberta, polskiego urzędnika szkoły.