iZachodniopomorskie
- twój segregator informacji

Muzeum Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie

Adres: ul. Zamkowa 4, Darłowo 76-150 

Tel: +48 943142351

e-mail: biuro@zamekdarlowo.pl

http://www.zamekdarlowo.pl/

Muzeum funkcjonujące w zamku gromadzi eksponaty z zakresu wyposażenia wnętrz, rzemiosła artystycznego, etnografii pomorskiej, sztuki sakralnej i sztuki Wschodu.

Siedzibą Muzeum jest Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie, który został odrestaurowany na podstawie źródeł pisanych i ikonograficznych. Dzięki temu zachowana została bryła zamku i układ wnętrz z nawiązaniem do początku XVII wieku, oraz wyeksponowanie oryginalnych elementów architektonicznych faz gotyckich. Na szczególną uwagę zasługują rekonstrukcja sklepienia gwiaździstego w Sali rycerskiej, fryzu i układu blend na północnym murze obwodowym. Ponad to zapoznać się można z bogatą sztuką sakralną, która rozwijała się na Ziemi Sławieńskiej. Jednym z najważniejszych jej przejawów jest niezwykła ambona ufundowana przez księżnę Elżbietę, wdowę po Bogusławie XIV. Wykonana z drewna lipowego, zdobiona rzeźbami figuralnymi i polichromią, bogato złocona. Malowidła na balustradzie i korpusie ambony przedstawiają postacie biblijne, pięcioboczny korpus wsparty jest na figurze anioła i przykryty baldachimem. Ozdobne drzwi zwieńczone są herbem rodowym księżnej Elżbiety. Co ciekawe w Muzeum mieści się również rzeźba „Św. Anna Samotrzeciej", która była rekwizytem w filmie pt. „Krzyżacy” wg powieści Henryka Sienkiewicza.

Oprócz sztuki sakralnej wśród eksponatów zobaczyć można także medaliony władców Polski odlane w brązie według Pocztu Królów Polskich Jana Matejki, mapę Pomorza opracowaną przez Eilharda Lubinusa na początku XVII wieku, która zwraca uwagę nie tylko ogromnymi wymiarami, ale także zawartymi w niej treściami oraz walory artystyczne: drobiazgowo odzwierciedlone dane, stosunkowo duża dokładność oraz nowatorski, jak na ówczesne czasy, sposób przekazywania danych. Eksponaty zdobiące wnętrza zamkowe opowiadają historię Zamku i Ziemi Darłowskiej. Godne obejrzenia są gotyckie cegły profilowane pochodzące z zamku i kościoła NMP, tłumaczenie aktu erekcyjnego oraz szkielet kota żywcem zamurowanego jako ofiara wotywna. Na wagę zasługują ponadto monety z okresu książęcego, notgeldy - papierowe pieniądze zastępcze drukowane w Darłowie na pocz. XX w. i tłoki pieczętne miejskie i cechowe. Wzrok przyciąga również dużych rozmiarów barwna mapa powiatu sławieńskiego z 1936 r. a także zbiór kilkudziesięciu pocztówek z widokiem zamku i miasta przed 1945 r.