iZachodniopomorskie
- twój segregator informacji

Muzeum Ziemi Wałeckiej

Adres: ul. Pocztowa 14, Wałcz 78-600 

Tel: +48 672582591

e-mail: mzwwalcz@o2.pl

https://mzw.com.pl/ ​​​​

Muzeum działa od 1982 roku, gromadząc zbiory dokumentujące pradzieje Ziemi Wałeckiej, początki osadnictwa, powstanie i rozwój miast, rozwój polityczny i kulturalny od XVI do XVIII wieku.

Muzeum gromadzi liczne pamiątki związane z walką o utrzymanie polskości po rozbiorach. Są to przede wszystkim archiwalne dokumenty obrazujące odbudowę ze zniszczeń po wyzwoleniu, zbiory pamiątek po kombatantach II wojny światowej, artystyczne meble i wyroby rzemiosła artystycznego. Ponadto w zbiorach Muzeum znaleźć można naczynia, pochodzące z różnych epok, różnego rodzaju broń, drewniane skrzynie, piękne świeczniki, damskie suknie a nawet zbroję rycerską. Szczególną uwagę przyciągają portrety trumienne i prace współczesnych miejscowych artystów.

Oprócz gromadzenia eksponatów związanych z historią ziemi wałeckiej Muzeum zaprasza także do udziału w różnorodnych lekcjach muzealnych, w ramach których uczestnicy mogą poznać miejscowe legendy, tradycje i zwyczaje ludowe, dawne rzemiosła, uzbrojenie z okresu wczesnego średniowiecza a nawet zapoznać się z tajnikami archeologii.